Jdi na obsah Jdi na menu
 


Lenka Černá? Legenda a špičková hráčka!!

Vyslovení jména Lenky Černé tak všichni trenéři vám okamžitě pokývají hlavou, poněvadž ví že se jedná o nejuznávanější brankářku v české republice a také učitelku současných brankařek v reprezentaci. Prostě tuhle legendu jen tak nedokážete na házenkářské scéně přehlédnout.

 

Kdo je vlastně Lenka Černá

 

Jedná se o výjimečnou a temperamentní házenkářku, kterou jinde na světě jen tak nenajdete. Ta hráčka má na svém kontě přes 300 startů v repre dresu Obrazeka také dala 5 branek. Žena, které si váží každý trenér také startovala ještě s tehdejším ČSSR na olympiádě v Soulu, kdy se psal rok 1988 což byla i rarita a při vších mocných stál na lavičce její nejmilejší trenér Jiří Zerzáň.

Svou skvělou kariéru nastartovala rodačka s Olomouce ve francouzských Métách, kde získala s místním klubem sedm jdoucích po sobě mistrovských titulů.Před tím než Lenka odešla do Francie tak získala svůj poslední titul v česku ve Zlíně a to v sezoně 1994-1995. Vedle počtu zisku svých titulů, které si Lenka může otevřít ve výkladní skříni je tato výjimečná žena oceněna šestkrát jako nejlepší házenkářkou česka a jednou i československa.

 

Profil velególmanky:                        Obrazek

 

Jméno: Lenka

 

Příjmení: Černá

 

Přezdívka: ČERNOŠKA

 

Svobodné příjmení:

 

POSPÍŠILOVÁ

 

Stav: VDANÁ

 

Rodina: manžel Bohdan, syn David

 

Narozena: 13.5.1966

 

Výška/váha: 178/83

 

Post: brankařka

 

Dres: 1

 

Kluby: ZORA Olomouc, Duslo Šaľa, HC Zlín,

             MPTT Metz /FRA/, Lützellinden /GER/,

             ZORA Olomouc

 

Mé poznání Lenky Černé

 

Lenku Černou si ve zlínském dresu pamatuji velmi krátce a to tak že jednou jsem vyrazil na házenou jen tak z nudy kdy se psal akorát rok 1995 tuším a  že se odehrálo něco na hale, ale co to přesně bylo netuším viděl jsem to velmi krátce. Až později jsem se dozvěděl že Zlín zvítězil v lize a že získal mistrovský titul a ze Zlína odchází Lenka Černá. Nechápal jsem o co že vlastně jde a sledoval ten ryk hráček a tleskal jim.

ObrazekAž v tom víru radosti jsem poznal tu dotyčnou hráčku o které se celou dobu zápasu mluvilo že by měla odejít do zahraničí. A ta dotyčná byla ta Lenka Černá. Jméno Lenky Černé jsem už potom znal z novin a televizních přenosů s házenou, ale nikdy jsem se sní nesetkal a nepotřepal rukou. Tato situace se stala o pár let později, kdy se ve Zlíně konalo Mistrovství světa v házené juniorek a na Lenku Černou jsem narazil ještě s mým kamarádem Dáánem a společně se sní vyfotili. Sice jsem se ze slušnosti zeptal zda se můžeme s ní vyfotit a Lenka odpověděla že s klidem a ještě si sní i popovídali o tom zda se jí líbil pohled na Zlín s vyhlídkové terasy mrakodrapu. A odpověděla nám že je to docela hezký pohled a taky že už tam byla i s družstvem Francie, kterému dělala Lenka ve Zlíně průvodkyni. Doslova jsme zírali. Prostě je vidět že Černoška si umí vážit fanoušků.No je to přece jen veliká osobnost, kterou poté poznala i samotná kamarádka a také házenkářka z Ústí nad Labem Michaela Koutná.

 

Zajímavosti o Lence Černé

 

Že je Lenka Černá skvělou brankářkou to ví každý, kdo alespoň trošku fandíObrazek tomuto sportu. Ale mnoho z nás neví že Lenka, když zrovna netrénuje tak se věnuje svým koníčkům a tím je fotografování a jiný sport než je házená. Je jednou z hráček, která neumí říci trenérovi reprezentačního celku, když ji povolává ke startu v dresu ne. Prostě Lenku od reprezentace můžete tahat buldozerem, ale ona vždy si do té branky stoupne, poněvadž chce chytat. Taky si dokáže velmi dobře dirigovat obranu což jí v brankovišti dodá klid ke chytání. A když je přestávka v poločase tak nejde ze zásady do kabiny, kde by poslouchala řev trenéra, ale tradičně zůstává na hřišti a relaxuje. Přesně takovým způsobem působila na šampionátu v Dánsku a kdo ji zná tak ví o čem je řeč.

 

Lenčina kariéra

 

Lenka získala tolik ocenění a uznání že si může jimi doslova vydláždit také zlatý chodník.Startovat na Olympiádě v Soulu se určitě jen tak nepoštěstilo, ale za tím určitě byl strůjce a nestor zázraku v Dánsku Jiří Zerzáň, který dobře ví že Lenka má stále na reprezentaci. Také získala ocenění což bylo 1x nejlepší házenkářka Československa, 6x nejlepší házenkářka Česka, účastnice OH 1988 v Soulu (5.místo), MS – účast 7x (1986 2. místo), ME 2x, mistr Francie 7x, vicemistr Německa 1x, semifinále Evrop. pohárů 3x.

 

Pel mel Lenky Černé

 

Když dostala Lenka Černá pozvánku do reprezentace, kvůli ME v Dánsku Obrazektak si zpočátku myslela že si někdo dělal srandu, jenže nedělal. Lenku Černou do reprezentace povolal osobně kouč Zerzáň, protože ten si zakládá na tom, aby reprezentační nominace byla taková jakou chce on a Lenka že mu tam nesmí chybět. I když Lenka už dvakrát končila v nároďáku což nikde oficiálně neoznámila a zdá se jí absolutně neúnosné to ježdění pořád na srazy a soustředění a všechny ty cesty, když máte doma dítě a vy jedete v noci za sněhu a přemýšlíte ať se vám nic nestane a na sraz dorazíte jak vystresovaná tak i vyčerpaná což vám nepřidá a když přijde ještě tahle pozvánka což je pro Lenku, která považuje reprezentaci za vrchol a Lenka říká trenéru Zerzáňovi jestli ví že Lenka má pro něj slabost a když ji opět povolají tak neumí říci ne.

 

Perličky o Lence Černé

                                                                    Obrazek

Zájmy? Fotografování, sport

 

Oblíbená barva? Oranžová, zelená, černá

 

Oblíbené jídlo?  Vepřový řízek s bramborovým salátem

 

Oblíbené pití? kofola, červené víno

 

Oblíbený hudební styl? Různý

 

Oblíbený film? Flash dance

 

Oblíbená kniha (spisovatel)? Halina Pawlovská

 

Oblíbený herec(-čka)? Jiřina Bohdalová

 

Oblíbený zpěvák(-čka)? Lara Fabian

 

Vysněná dovolená? Francie, Nový Zéland

 

Vysněné auto? Porsche

 

Dokázala stmelit partu hráček

 

Pokud hráčky udělají při hře nějakou tu sebemenší chybičku tak ví že za zády stojí klíčová opora, která dokáže družstvo podržet a stmelit. Je to takový Hašek v sukních jak říká novinářská etika o Lence Černé. A když se družstvu daří tak je drží stále při sobě a v šatně dodává plno optimismu. Lenka je takovou správnou hecířkou a vždy dokáže poradit i druhým hráčkám v týmu a úspěch je zaručen. Také i dokáže sama hráčky seřvat, ale to raději nechá jiným.

 

Co dělá nyní

 Obrazek

Tak Lenka Černá, která po zisku titulu ve Zlíně odcestovala do Francie, kde působila v týmu Méty na házenou nezanevřela. Stále její jméno bylo k přečtení ve statistikách a soupiskách týmu. Po zahraničních angažmá v Métách a Lützellindenu se pak navrací do své rodné Olomouce a v prvním svém startu v sezoně 2005-2006  získává s Olomoucí bronzové medaile a tento stejný scénář se naplnil i v této sezoně. Lenka po skončení své dlouholeté aktivní hráčské kariéry, která zněla 300 zápasů, 5 gólů se ta stala asistentkou trenéra u reprezentace ČR což je pro některé fanoušky překvapením a u odborníků docela běžnou věcí.

 

PETR KOTOLAN, foto: archiv,deník.cz    www.sturi.estranky.cz  

 

Komentáře

Přidat komentář

Přehled komentářů

Zatím nebyl vložen žádný komentář